Akce DUHA 3-clubu

Příměstský tábor v Železnici 2013

 

V době od 29.7.2013 do 2.8.2013 jsme prožili spolu s dětmi ve věku od 4,5 do 11,5 let krásné chvíle na příměstském táboře v Železnici. Celý týden jsme něco vyráběli, soutěžili, hráli si, jezdili na výlety a chodili na procházky. Na obědy jsme chodili do hospody k Jindrovi, který nám výborně vařil. Dostane od nás pochvalu. Také děkujeme za poskytnuté zázemí v sokolovně, bylo to moc fajn. Skoro vše jsme shrnuli do jedné prezentace. A jak celý tábor probíhal si můžete přečíst v níže uvedeném článku od žákyně páté třídy. Fotografie dětí si můžete prohlédnout ve Fotogalerii.

Pokud vše dobře dopadne, rádi příměstský tábor zopakujeme příští rok.  

Prezentace ZDE    

 Fotogalerie ZDE       

 

Jak to všechno probíhalo ?

Příměstský tábor v Železnici

Pondělí: 

Ráno jsme se sešli v sokolovně a seznámili se navzájem. Bylo nás 8 dětí. Čtyři holky a čtyři kluci. Udělaly jsme si podle toho družstva. Holky byly Berušky a kluci Ultra draci. Jako naší první vyrobenou věc jsme si foukacími fixy nazdobily trička, každý sám podle sebe. Když trička uschla, tak jsme si je na sebe oblékly a byly jsme pěkně barevný. Abychom nebyly stále zalezlý ve vnitř, šly jsme ven na hřiště. Chvíli jsme si hrály, někdo se houpal, jiný zase klouzal a někdo si stavěl z písku zvířátka. Když jsme se vyběhaly, tak jsme si zasoutěžily, abychom mohly nasbírat co nejvíce dukátků, které jsme si musely ještě vyrobit. Protože nastal čas oběda, šly jsme se naobědvat k Jindrovi do hospody. Oběd byl výborný. Po obědě jsme šly do sokolovny vyrábět dukátky, které jsme získávaly za soutěže, za snědené jídlo a za dobré chování. Dovyrobily jsme dukátky a šly na chvilku do tělocvičny. Když se Ultra draci vyřádili šly jsme do parku. Všichni jsme na sobě měli naše vyrobená trička, vyfotili jsme se a pohráli si. Už se blížila čtvrtá hodina a tak jsme už musely jít domů.

Úterý:

Ráno jsme se opět sešly v sokolovně, ale nic jsme nevyráběly ani si nehrály. Šly jsme pěšky na vlakové nádraží, odkud jsme jely vlakem do Sedmihorek. Tam jsme si prošly lesní naučnou stezku, kde jsme si zopakovaly názvy stromů, zvířat, listů a plodů. Když jsme došly na konec stezky, daly si řízečky místo oběda. Chvíli si pohrály a šly zpět na vlak. Vlakem jsme jely zpět do Železnice, a když jsme vystoupily potkala nás průtrž mračen, ale my měly sebou pláštěnky, které jsme si hned oblékly a pokračovaly dál cestou do sokolovny, kde si nás vyzvedli rodiče.

Středa:

Opět jsme se sešly v sokolovně. Jako první jsme si rozdělily dukátky. Zatím vedly Berušky. Potom jsme začaly vyrábět štěstíčka z bambulek. Štěstíčka se nám moc povedla. Abychom se prošly, udělaly jsme si výlet do Bradlecké Lhoty za divokým prasátkem. Jenže to nám někde uteklo. Zpět do Železnice jsme jely autobusem. Šly jsme na oběd k Jindrovi, kde si v pondělí většina z nás vybrala buchtičky se šodo, někdo holandský řízek. Oběd byl opět vynikající. Po obědě jsme šly do sokolovny dovyrábět štěstíčka. Potom jsme šly do parku, kde si Ultra draci vyrobili domeček pro lesní zvířátka. Domeček se jim moc povedl. Začalo trochu pršet a tak jsme šly do sokolovny kde už na nás čekali rodiče.

Čtvrtek:

Ráno všichni přišli do sokolovny jako každý den. Tam jsme začaly vyrábět z Fimo hmoty různá zvířátka, přívěšky a magnetky. Někdo si dokonce vyrobil i svoje začáteční písmeno. Všem se to moc povedlo. Šly jsme opět na hřiště a soutěžily jsme o dukátky. Soutěžily jsme tak, že jsme sbíraly ponožky, házely míčky na plyšového pejska Baryka, udělaly si z ponožek ocásky a navzájem jsme si je sbíraly, to byla sranda. Když jsme dosoutěžily tak byla volná zábava. Potom jsme chytaly bubliny z bublifuku. Protože už jsme měly hlad, šly jsme na oběd k Jindrovi a opět nám moc chutnalo a spousty z nás si stále přidávaly. Protože nás druhý den čekal pohádkový výlet, musely jsme si vyrobit masky. Ultra draci si vyráběli čelenky pro Ninji a Berušky korunky pro princezny. Kluci měli čelenky vyrobené dřív a tak si šli zahrát fotbal. Potom jsme se šly ještě proběhnout do parku a pak zase domů.

Pátek:

Dnes nás čekal pohádkový výlet do Bradlecké Lhoty. Ráno jsme se převlékly do princezen a Ninjí. Potom přišla zlá čarodějnice a unesla princezny. Řekla Ninjům, že je mají  vysvobodit, jinak je na věky promění v žáby. Princezny cestou po sobě nechaly stopy. Třeba vysypanou čočku nebo šipky z křídy, klacíků, šišek a také nějaké úkoly pro Ninji. Když je všechny splnili, došli na konec, kde už na ně čekaly princezny. Ty, ale také musely splnit úkoly, aby je zlá čarodějnice nezaklela. Úkoly splnily a ještě všichni museli najít sladký poklad. Ten jsme našly, a protože nám bylo teplo vykoupaly jsme se v bradleckém koupališti. Zpátky jsme jely autobusem. Jelikož jsme měly hlad, hned jsme šly k Jindrovi na moc dobrý oběd. Odpoledne jsme si zasoutěžily v parku a spočítaly dukátky. Celou soutěž vyhráli Ultra draci a to jen o tři dukátky. Potom jsme od Simči a Petry dostaly za účast diplomy, medaile a stříkací pistole. Ještě chvilku jsme si pohrály s bublifukem a pak si pro nás přišli rodiče.

 

A byl konec moc pěkného příměstského tábora.

                                                                                                                                                                              Simona Hrabalová 5.třída

 

..................................................................................................................

 

 

Na závěr školního roku 2012/2013 vyhlašujeme výsledky sbírání medajlí.

 

Vyhlášení soutěží !!!

 

Soutěžilo se nejen na internetových stránkách, kde měli možnost hlasovat i rodiče,babičky, dědečkové, sourozenci, tetičky, strýčkové nebo i další kamarádi co nenavštěvují naší školu, ale také přímo ve škole. Fotografie našich čerodějniček a čarodějů ( stejných jako na internetu) byly vystaveny na naší nástěnce ve škole a děti i učitelé mohli hlasovat.

Jak dopadla školní soutěž?

1.místo.......................č.12..............Terezka Chvalinová

2.místo.......................č.9................Viktorka Rojíková

3.místo.......................č.13..............Aneta Jiráčková

 

Jak dopadla internetová soutěž?

 

1.místo .....................č.12..............Terezka Chvalinová

2.místo......................č.9................Viktorka Rojíková

3.místo......................č.10..............Simona Hrabalová

 

 Všem moc gratulujeme!!!!!!!

....................................................................................................................................................................................................................................

 

Čarodějnický rej 26.4.2013

 

 

    V pátek, pár dní před oslavou tradičního „ Pálení čarodějnic „ , jsme pro děti připravili čarodějnické odpoledne. Začali jsme výrobou malých čarodějnic a čarodějů z přírodních materiálů – dřeva, slámy, sena a různých hadříků. Podařilo se nám vyrobit dvacet malých, nádherných postaviček těchto bájných bytostí. A aby se děti lépe vžily do svých vyrobených postav, upravily si barvami na obličej svůj zevnějšek k podobě svých výtvorů. Společně se svými malými dvojníky vyfotografovaly do soutěže o nejhezčí čarodějku či čaroděje.

    Po odchodu na školní zahradu, kde se k nám přidaly další děti, jsme si společně zasoutěžili. Družstva s názvy Smile, Upírky a Jetty svedla urputný souboj o celkové vítězství, ale klání nakonec dopadlo celkovou remízou.

   Po vyčerpávajícím soutěžení dětem vyhládlo a tak jsme si za přispění sponzora „ Řeznictví Vávra Železnice „ opekli výborné buřtíky. Po vydatném občerstvení jsme dostáli tradice a všechny ty malé čarodějnice a čaroděje upálili. Pochopitelně ty ze sena a hadříků vyrobené, né ty školou povinné. A protože nám počasí opravdu  přálo a v dětských očích byla vidět radost a spokojenost, lze celou akci považovat za povedenou.

   Na stránce Soutěže jsme vyhlásili internetovou soutěž. Děti mohou požádat kamarády, maminky, tatínky, sestřičky, bratříčky, babičky, dědečky, tetičky, strýčky.......prostě kohokoliv, aby dal hlas té nejkrásnější čarodějnici nebo čaroději. Soutěž končí 31.5.2013.

 

Více FOTOGALERIE

..................................................................................................................................

 

Tradice "Pálení čarodějnic"     

 

Pálení čarodějnic, Filipojakubská noc, Valpuržina noc nebo také Beltaine jsou pojmenování pro poslední dubnovou noc, která je v České republice již tradičně spojována s tzv. pálením čarodějnic. To má dlouhou tradici a slaví se nejen v Česku, ale také na mnoha místech v Evropě.

Zvyk upalovat čarodějnice je pozůstatkem pohanských rituálů. Je rozšířeno mnoho pověstí, proč tento rituál vznikl. Podle etnologů lze hledat původ těchto tradic u předkřesťanských pastevců, kteří považovali 1. květen za počátek nového půlročí, kdy docházelo k přechodu ze studeného období do teplého. Lidé proto zapalovali ohně, aby se zbavili všeho zlého, co se nashromáždilo v temném zimním období, a aby oslavili příchod světlého období roku. Až postupem času se z tohoto zvyku vyvinulo pálení čarodějnic.

Rituál pálení čarodějnic patří k populárním českým lidovým zvykům. V onu magickou Filipojakubskou noc z 30. dubna na 1. května mají dle pověsti zlé síly větší moc než kdy jindy a lidé před nimi musí ochránit nejen sebe, ale i své domácnosti a dobytek. Věřilo se, že této noci ve vzduchu létá spousta čarodějnic putujících na čarodějnický sabat (čarodějnické shromáždění). Proto se na kopcích nebo na vyvýšených místech zakládaly ohně a do vzduchu se vyhazovala hořící košťata, která měla čarodějnice odehnat a jejich moc oslabit.

Dnes je pálení čarodějnic pro lidi spíše zábavou. Po celé zemi se v poslední dubnovou noc rozhoří tisíce vater, v kterých se spálí figurína čarodějnice, vyrobená ze slámy a starých hadrů. U ohně pak společenské setkání pokračuje opékáním špekáčků, tančí se, hraje a zpívá. Už jen málokdo si tuto noc spojuje s magickými rituály.

 

 

.................................................................................................................................

 

Velikonoční tvoření 22.3.2012

 

Páteční odpoledne děti tvořily velikonoční kraslice různými technikami . Vyzkoušely si mozaikové lepení skořápek na vajíčko, kombinovaly lepení bavlnek s lepením semínek (mák, ovesné vločky, krupici aj.). Nejvíce děti zaujalo zdobení barevným voskem. Kluci, ale i některá děvčata si vyzkoušeli jak se plete pomlázka. Na fotografiích uvidíte tu největší a nejmenší pomlázku, která byla na akci vytvořena. Každý si mohl vybrat jednu kraslici do soutěže a soutěžit o tu nejkrásnější.

 

Vyhlášení soutěže o nejkrásnější kraslici:

 

1.místo č.8                      Renata Krausová

2.místo č.9                      Verča Bajanová

3.místo č.13                    Dominik Hamšík

            č.12                    Kačka Bočková

            č.  3                    Viktorka Rojíková

            č.  5                     Adélka Maťátková

Ostatním dětem také gratulujeme, protože se kraslice všem moc povedly :-)



Více FOTOGALERIE

 

.................................................................................................................................

 

Vyhlášení soutěže o nejpovedenější šperk:

1.místo  č.16                   Aneta Jiráčková

2.místo  č.13 a č.4           Adélka Maťátková a Zuzka Otradovská

3.místo  č.10 a č.12          Renata Krausová a Simonka Hrabalová

Duhovou pochvalu dostane Honzik Maťátko za nápad vyrobit celou sadu šperků.

Všem gratulujeme!!!     

Ceny budou předány na akci Velikonoční tvoření dne 22.3. ve 13.45 hod.

             

Korálky, jak je (možná) neznáte

 

15.2. zaměstnaly naše ruce korálky.  Děti měly tentokrát možnost vyrobit si svůj vlastní originální šperk. Měly k dispozici široké barevné spektrum korálků, komponenty k výrobě náušnic, prstýnků, náramků, broží, náhrdelníků… a k tomu ještě něco málo netradičních doplňků jako je organza, plsť, plast a papír. Dětem se výroba šperků natolik líbila, že jsme zapomněli na čas a akce se protáhla (trvala by déle, ale museli jsme zasáhnout) o půl hodiny. Tímto se omlouváme paní uklizečce, že jsme ji zdrželi ( ale byla veselá ;- ))

Více FOTOGALERIE

......................................................................................................................................................................................

Ať to šustí, panenky z kukuřičného šustí

Dne 30.11.2012 se ve škole konala akce Ať to šustí panenky z kukuřičného šustí. Této akce se zúčastnilo 23 žáků včetně rodičů. Dětem se akce moc líbila a panenky se opravdu povedly. To se můžete přesvědčit na přiložených fotografiích. Děkujeme paní učitelce Munzarové za dozor a i ona si vyzkoušela vyrobit panenku, která se jí moc povedla. Děti si panenky odnesly domů a doplnily si s ní předvánoční výzdobu. Už se opět těší na naše další akce. Sledujte webové stránky a od ledna 2013 opět zveřejníme naše další akce. 

 

Medaile si zasloužily všechny děti, protože se jim panenky moc povedly.

Více FOTOGALERIE

...................................................................................................................................................................................

 

Vyhlášení soutěže o nejpovedenější strašidýlko z dýně.

Kategorie jednotlivec:                                            Kategorie dvojice

 

1. Kraus Vojtěch                                                                        1. Semanová Aneta a Černeková Lucie

2. Hamšík Dominuk, Bajanová Tereza                                          2. Rejfková Tereza a Jiráčková Aneta

3. Kristiňák Jan, Burgertová Eva, Bajanová Veronika                      3.  Nožičková Katka a Dařbujanová Johanka,

                                                                                                      Vrzalík Honza a Beran Lukáš   

 

Všem gratulujeme!!!!                       

 

Toto jsou naše výtvory, které hlídá  Hroznýýýý Jack. Do 31.10.2012 děti soutěží o nejpovedenější strašidýlko.

 

 

Proč a nač HALLOWEEN. 

 

Dne 19.10. ve škole opět proběhla akce 3-clubu  Proč a nač Halloween. Zúčastnilo se jí 33 dětí naší školy. Všechny dlabaly, napichovaly, lepily a vyráběly strašidýlka. Během práce se s nimi někteří natolik skamarádili, že je i pojmenovali a dokonce jim vymysleli původ či rodokmen. Výsledek jejich snažení je instalován ve vstupní chodbě školy. A na webových stránkách.

          

 

Více FOTOGALERIE

Halloween nebo "Dušičky" ?

  

Původ slova Halloween

Dnes se již nepoužívá Keltské označení Samhain. V současnosti tento svátek všichni slaví jako Halloween. V dobách rozmachu katolické církve se její představitelé, zvlášť papež Bonifác, snažili vymýtit pohanské tradice a propagovat mezi lidmi křesťanství. Protože byl Samhain mezi obyvatelstvem považován za jeden z neoblíbenější svátků, nahradili jej novým křesťanským svátkem Všech svatých nebo blahoslavených. Původní dlouhé názvy jako All Hallows Evening, All Hollows Day nebo All Saint Day lidé na venkově zkrátili do dnes dobře známého Halloween.

Zvyky a tradice starých Keltů v proměnách času

Do Ameriky se Halloween dostal až v roce 1840 díky novým přistěhovalcům ze Skotska a Irska. Ti s sebou přinesli i tuto tradici Halloweenu. Svátek si podmanily hlavně děti, které se v tento večer vydávaly v maskách a převlecích strašidel a duchů (jakási pomyslná snaha se duchům zemřelých přiblížit) po domech příbuzných a známých, které strašily, a za to od nich získávaly sladkosti a ovoce. Tato  podoba Halloweenu se udržela v těchto zemích dodnes a od konce 20. století pomalu proniká i k nám.

Halloween

Poslední říjnový večer se v mnoha zemích světa nese ve znamení svátku Halloween. Tento svátek má kořeny v prastaré tradici dávných Keltů, kteří se loučili s létem a slavili příchod nového roku přesně tento den. Noc, která lámala  říjen a listopad, nesla  název Samhain podle keltského boha Samhaina (Sow- en, Anwinn), který byl podle víry starých Keltů pánem mrtvých. Podle keltské víry byl tuto noc  předěl mezi světem živých a mrtvých nejmenší ze všech dní v roce. Pojďme společně nahlédnout do nejmagičtější  keltské noci v roce…

 

Magická noc Samhain

Halloween k nám nepřišel z Velké Británie nebo Spojených států, jak by se na první pohled mohlo zdát. Oslavy Halloweenu pocházejí přibližně už z období 5. století, kdy jej slavili Keltové ve Skotsku a Irsku jako konec léta a příchod zimy. Střídalo se tak období hojnosti s časem zimy a hladu. Víra Keltů byla propojena s přírodou a koloběhem života a smrti. V noci Samhain probíhaly bujaré oslavy, všude hořely obrovské ohně, lidé si na sebe navlékali masky a převleky, aby se chránili proti zlým duchům. Věřili, že duchové zemřelých mohli být tuto noc buď nápomocní přátelům nebo nepřátelům škodící. Ohně měly duším zemřelých svítit na cestu do světa. Za úsvitu bůh mrtvých duše zemřelých odvedl zpět do říše duchů. Keltové pojímali Halloween zvesela, netruchlili. Věřili, že smrt je běžnou přirozenou součástí života.

 

Halloween bez vydlabané tykve by nebyl  Halloween!

Vydlabaná dýně, která je s tímto svátkem neodlučně spojovaná, skrývá také svůj vlastní příběh. Podle staré legendy žil Hrozný Jack, který se vyznačoval takovou krutostí a zlou povahou, že ho nechtěli vzít ani v pekle. Proto od těch dob musí Hrozný Jack chodit s vydlabanou tykví a hledat společníka.. Svítícím vydlabaným dýním se také říkalo Jackovy lucerny.

 

Halloween anebo Dušičky?

U nás Halloween nemá takovou tradici, jako v anglicky hovořících zemích. Mezi dětmi sice získává stále větší oblibu, ale u většiny z nás má daleko hlubší význam svátek Všech svatých nebo „Dušičky“ – památka zesnulých. Dušičky, jak se Památce zesnulých lidově říká, jsou svátkem poklidným, kdy vzpomínáme na ty, kteří už s námi nejsou a se kterými jsme prožili část života. Dušičky oslavují pokoru, skromnost, upomínku na smrt jako životní zkušenost, a vracejí se k těm, které jsme měli rádi a kteří odešli z tohoto světa. „Dušičková“ cesta na hřbitov, zdobení hrobů svíčkami, věnci a květinami, je nejen tichou vzpomínkou, ale i společenskou událostí, kdy se spolu scházejí příbuzní, sousedé i známí.

 

 

 Ať už slavíte Dušičky, Halloween nebo svátek Všech svatých, symbol zapálené svíčky, který všechny tyto svátky spojuje, bude alespoň na chvíli pomyslným světlem, které rozzáří pošmourné podzimní dny a vnese do nich slavnostní nádech.

Nejsou tyto svátky nejmagičtějšími dny v roce?

................................................................................................................................................................................................................................

Proměna

Dne 5.10.2012 na naší škole proběhly PROMĚNY. Zúčastnilo se jí 29 dětí ( 12 z 1.stupně a 17 z 2. stupně). Proměny trvaly tři hodiny a toto jsou výsledky:

Zde se můžete podívat na fotografie   FOTOGALERIE

   

 

Proměna

 V Masarykově základní škole v Železnici se pořádala akce proměny žáků.

 Vizážisté zkrášlovali chlapce i dívky, upravovali nejen účesy, ale také

 malovali všechna děvčata. A to vše proběhlo na druhém stupni v 7.

 třídě a můžu říct, že se to všem opravdu povedlo. Já jsem byla s

 výsledkem velmi spokojená a doufám, že všichni ostatní také.

 Z akce máme spoustu fotografií a nakonec jsme domů odešly

 s krásným pocitem.                           Lucka Černeková 7.třída

 

 

 

Vyhlášení soutěže

Kategorie 5. - 7. třída:                                                Kategorie 1. - 4. třída:


1.místo - Eva Burgertová                                                 1.místo - Stázka Skoblíková

2.místo - Lucka Černeková a Monika Danišová                  2.místo - Viktorka Rojíková

3.místo - Simonka Hrabalová a Renča Krausová                3.místo - Adélka Maťátková

                                                        

Více fotografií ve FOTOGALERII